Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şehirleşmeyle beraber plaza, site, rezidans oranlarında ciddi artışlar görülmektedir. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler çok daha önem kazanmıştır. Alıcının önündeki seçenekler artmıştır, bununla birlikte her gün daha yenisi yapıldığı için beklentide artış gözlemlenmiştir. Peki güncel verilere göz attığımızda Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırlayacak olursak hangi hususlara dikkat etmeliyiz? Gelin hep birlikte maddelerle inceleyelim.

  1. İlk maddemizde pek çok kişinin en önem verdiği nokta olan lokasyonu inceliyoruz. Lokasyon, seçeceğiniz evin merkezi mi veya daha kırsal bir semtte mi olacağını belirler. Her iki seçeneğin de kendine özgü avantajları bulunmaktadır. İş hayatınızın yoğunluğundan dolayı veya metropol hayatını seviyorsanız mutlaka merkezi lokasyonda olan bir evi tercih etmelisiniz. Toplu taşımaya, iş merkezlerine, alışveriş merkezlerine, sosyal yaşam alanlarına yakın olması dikkat etmeniz gereken noktalardır. Şehir hayatından bunaldıysanız; daha sakin, huzurlu bir lokasyonda yaşamak istiyorsanız kırsal alandaki bir ev tam size göre olacaktır. Her ikisinden de kopamıyorsanız; hem iş hayatınızını aksatmak istemiyor hem de doğayla iç içe bir yerde yaşamak istiyorsanız, Maslak, Etiler gibi hem merkezi hem de doğayla iç içe bir semt tercih edebilirsiniz.

  2. Evin iç ve dış detaylarını güzelce araştırmalı, size uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Mesela açık mutfak mı tercih edersiniz, kapalı mutfak mı? Balkon olmasını ister misiniz olmasa da olur mu? Site içerisinde mi olsun, müstakil mi? Ve daha onlarcası. Tüm bu seçenekleri ince eleyip sık dokuyarak belirlemeli ve evinizi buna göre seçmelisiniz. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde şüphesiz en önemli şartlardan ikisi de, ‘’ Evler depreme dayanaklı mı?’’, ‘’Olası bir yangın durumunda gerekli ekipmanlara sahip mi?’’ sorusudur. Eğer seçtiğiniz ev bunları karşılamıyorsa, tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

  3. Ev fiyatının piyasaya göre çok daha pahalı olmamasına dikkat edin. Diğer seçeneklerle karşılaştırarak, elemeye tâbi tutun. Aklınızdaki seçenekleri oturttuktan sonra, belirlemiş olduğunuz bütçenize göre en uygun eve karar verin.
  4. Tüm bunları seçmenizin ardından en kritik noktaya değinelim. Eve ait yasal kayıtları incelemeniz büyük önem taşımaktadır. Örneğin; ‘’Tapu kaydı bulunuyor mu? Eve ait borç bulunuyor mu? gibi pek çok sorunun cevabını bulmanız gerekmektedir. Bu soru işaretlerine cevap bulabilmek adına konutun bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.


    Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler listenize bu dört maddeyi mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.

Compare listings

Karşılaştırmak
WhatsApp
1
Merhaba. Ben gayrimenkul danışmanınız Mehmet.

Portföylerimiz hakkında detaylı bilgi vermek ve hayalinizdeki evi bulmanıza yardımcı olmak için buradayım. Dilerseniz hemen başlayalım. ☕