Ev Tercihleri İstanbul’da Ne Yönde Oluyor?

  • 1
maslak 42

Günümüzde İstanbul’da iç mimari anlamda çoğunlukla modern mekânlar ve küçük ama işlevsel evler ile karşılaşılıyor. Ebeveyn banyosu ve giyinme alanı son zamanların önem verilen konusu olmuş durumdadır. İnsanlar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak pratik evlere yönelmektedir.

  • İstanbul’da yaşayanlar için iç mimari unsurlar dışında ulaşım kolaylığı, güvenlik ve otopark, çocuklar için oyun alanı ve yeşil alanlar önemli satış ögeleridir. Kalabalık ve merkezi bir şehir olduğu için ulaşım oldukça önemlidir. Bunun haricinde plaza ve binaların artışı ile yeşil alanlar azaldı. İnsanların yeşil alana ilgisi daha fazla artış gösterdi.
  • İstanbul’da tercih edilen aksesuar renkleri mat siyah ve antrasit renkler olarak belirlendi.
  • İstanbul’da gitgide kaybolan “oturma odası” kültürü azalmaya başladı. Amerikan mutfaklarda bunun en iyi kanıtıdır. 

2+1 evlere ilgi daha fazla

Artık tek ya da iki çocuklu aile modeli yaygın. Bu durumda da bir yatak odası bir çocuk odasının bulunduğu 2+1 model evler de normal bir aile için yeterli oluyor. Bu tercihlere ev fiyatlarının da etkisi var.

Yeni evli ya da bekarlar rağbet ediyor

Yine yeni evli ya da çocukları büyümüş ve evlenmiş çiftler için de 2+1 evler daha cazip geliyor. Bu yüzden özellikle yatırım için ev satın almayı düşünüyorsanız 2+1 evleri tercih edebilirsiniz. Tabi yine lokasyona göre de farklar oluşabiliyor. Öğrenci ya da bekarların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ise 1+1 evlere ilgi oluyor. 1+1 evler evli kişiler için küçük bulunuyorken, bekar ve tek yaşayan insanlar için oldukça işlevseldir.

Compare listings

Karşılaştırmak
WhatsApp
1
Merhaba. Ben gayrimenkul danışmanınız Mehmet.

Portföylerimiz hakkında detaylı bilgi vermek ve hayalinizdeki evi bulmanıza yardımcı olmak için buradayım. Dilerseniz hemen başlayalım. ☕