Kiracının Hakları Nelerdir?

 • 1
asmalı bahçe

Kiralık bir eve taşınmak istiyorsunuz peki ama haklarınızı yeterince iyi biliyor musunuz? Hak ihlaline uğramamak için gelin hep birlikte kiracının hakları konusuna göz atalım.

 1. İlk maddemizde kontrat hakkını ele alacağız. Kira sözleşmeniz dolmadan ev sahibi sizi evden çıkarma hakkına sahip değildir. Eğer sizden böyle bir şey talep ediliyorsa hakkınızı savunabilirsiniz. Aksi bir durum olmadığı takdirde (kiracının eve ve çevreye rahatsızlık vermesi)
 2. Eğer ev sahibi ev içerisindeki tadilat masraflarınızı sizden talep ediyorsa reddetme hakkına sahipsiniz. Çünkü ev sahibi bu masrafları karşılamakla yükümlüdür. Siz ödediğiniz takdirde kiradan düşülmesini isteyebilirsiniz. Fakat hasarı kiracı vermişse kiracı ödemelidir.
 3. Bu maddemizde depozito hakkına değineceğiz. Eğer kiracı evden çıkarken evi temiz bırakmışsa evi kiralarken vermiş olduğu depozitoyu alabilir. Şöyle bir durum söz konusu olur ise; içinde bulunduğuz ev zamanla eskimiş ve sizden kaynaklı bir durum yoksa yine depozitoyu alabilirsiniz. Kasıtlı bir hasar olmadığı sürece bu durum geçerlidir.
 4. Kiraladığınız ev kentsel dönüşüme girdi ve bir süreliğine yardıma ihtiyacınız varsa devlet size bu desteği sağlamaktadır. 2 ay süresince devletten yardım parası alma kiracının hakları arasındadır.
 5. Sigorta, vergi gibi yükümlülükleri kiracı ödemekle yükümlü değildir. Ev sahibi zamanında ödemelidir. Bazı durumlarda kira sözleşmesinin içinde vergiyi kiracının ödeyeceği kabul edilir.
 6. Kiracı kirasını geç ödemişse ev sahibi bir sonraki kiraya zam yapma hakkına sahip değildir.
 7. Kiracıda apartman yöneticisi olma hakkına sahiptir.
 8. Eğer haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız ; Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurup sorunun çözülmesini talep edebilirsiniz.

Peki ya kiracının hükümlü olduğu noktalar nelerdir?

 1. Kiracı evden ayrılırken; zamanla eskimenin haricinde, eğer kiracıdan kaynaklı olarak evde hasar, yıpranma var ise; bu hasarlar depozitodan alınacaktır.
 2. Kiracı kirasını zamanında ödemelidir. Eğer kiracı kirasını zamanında ödemiyorsa; ev sahibi kiracıya gerekli yaptırımları yapma hakkına sahiptir.
 3. Ev sahibinin kiracıyı kontrat süresi bitmeden kiracıyı evden çıkarma hakkına sahip olduğu durumlar söz konusu olabilir. Örneğin; kiracı çevreye ve eve zarar veriyorsa ev sahibi hakkını aramak durumundadır.kira

Compare listings

Karşılaştırmak
WhatsApp
1
Merhaba. Ben gayrimenkul danışmanınız Mehmet.

Portföylerimiz hakkında detaylı bilgi vermek ve hayalinizdeki evi bulmanıza yardımcı olmak için buradayım. Dilerseniz hemen başlayalım. ☕