Yabancıların Türkiye’ye İlgisi Artıyor

  • 1
yabancıların tercihi istanbul

Kur farkındaki değişiklikler ile yabancıların Türkiye’ye olan ilgisi arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mart ayında 4 bin 285 satış ile rekor kırıldı. 2021 yılından marta kadar olan satışlar toplam 9 bin 992 adet oldu.

Satış Zirvesinde Sudanlılar Var

Verilere bakıldığında Sudan vatandaşları konut alımlarını yüzde 62 oranında artırdı ve 35’ten 57’ye yükseltti.

Yabancılara konut satışında pandemi sürecinde uçuşların yasaklanması ile birlikte düşüş yaşanmıştı. Seyahat yasağının kalkması ile birlikte konut alımlarında artışlar yaşanmaktadır. Pandemi olayları nedeniyle uluslararası uçuşların durduğu mart-temmuz ayları arasında en çok etkilenen sektörlerden biri de yabancılara konut satışı oldu. Temmuzdan itibaren uçuşların kademeli olarak açılmasıyla, eylül itibarıyla yabancılara konut satışında artışlar gözlemlendi. Kasım ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 24.4 artışla yabancılara toplam 4 bin 962 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara konut satışında, kasım 2020’de ilk sırayı yüzde 29.6’lık artış ve 2 bin 443 konut ile İstanbul aldı.

İlk Sırada İstanbul Var

Kademeli olarak artmaya devam eden yabancıya konut satışları kur farkları nedenleriyle devam edecektir. Pandeminin bitmesiyle de daha fazla artış beklenmektedir. Yıl boyunca en çok satış ile 1. sırada İstanbul yer almaktadır.

Compare listings

Karşılaştırmak
WhatsApp
1
Merhaba. Ben gayrimenkul danışmanınız Mehmet.

Portföylerimiz hakkında detaylı bilgi vermek ve hayalinizdeki evi bulmanıza yardımcı olmak için buradayım. Dilerseniz hemen başlayalım. ☕