Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı mı?

  • 1
yatırım için ev

Yatırım yapmak istiyor ama en doğru yatırımın neye yatırım yapmak olacağına karar veremiyorsanız; ev sizin için mantıklı bir seçim olabilir. Yatırım için pek çok farklı seçenek olması ile birlikte ev öne çıkan avantajları ile diğerlerinden ayrışmaktadır. Ev fiyatları zamanla artış göstermektedir. Artan inşaat fiyatları, enflasyonlarla birlikte sürekli artış halindedir. Uzun vadeli yatırımlar için oldukça avantajlıdır. Maddeler halinde avantajlarına değinelim;

  1. Yatırım için alınan evi kiraya verdiğinizde, kiraya verdiğiniz ev size düzenli olarak gelir sağlar. Bu gelir aynı zamanda artma eğilimindedir. Kiranın artış oranında alacağınız evin merkezi konumda olması, gelecek vaadediyor olması dikkat edilmesi gereken konulardandır.

  2. Evin okula, metroya, alışveriş merkezi, iş merkezi, restoran gibi yerlere yakın oması sizin için avantajdır. Yani evin lokasyonu yatırımınız adına önemli bir noktadır.

  3. Bunların haricinde iyi araştırmalar yapmalısınız. Alacağınız evin aidat miktarına dikkat etmelisiniz. Evin değerinden fazla bir aidat miktarı talep ediliyorsa kiracılar tercih etmeyebilir.

  4. Evin sağladığı sosyal imkanlarda yatırımınıza katkı yapacaktır. Kiracıların yoğunlukla tercih ettiği özellikleri başarılı bir şekilde analiz etmeniz avantajınıza olacaktır.

  5. Evin tapusunun detaylarını öğrenmeniz gerekmektedir. Sonrasında çok daha fazla uğraşmamak adına; zamanınızı ayırıp bu konuya ağırlık vermelisiniz.

  6. Evin depreme dayanıksız olması, sulak bölgede olması dezavantaj yaratacak durumlardandır. Yaptığınız yatırımın kalıcı olmasını istiyorsanız; kesinlikle buna uygun evler seçmelisiniz.

  7. Seçeceğiniz evin ileride değer yaratacağı düşünülüyorsa, yakınlarına önemli bir yapı yapılacaksa, bu bölgelere ağırlık vermenizi tavsiye ederiz.

  8. Nakit olarak para ödeyecekseniz sizin için indirim olanakları bulunmaktadır. Nakit parası bulunan yatırımcılar büyük çoğunlukla ev yatırımı yapmayı tercih etmektedirler. Uzmanlar da eve yatırım yapmanın uzun vadede kazandıracağını belirtiyor.

  9. Türkiye’nin yurtdışında yaşayan insanlar için cazip bir yer olması da bunu tetiklemektedir. Ev alınması ile verilen vatandaşlık, dolar kuru gibi nedenler gayrimenkul sektörüne can vermektedir. Ülkemizde hatta tüm dünyada daima varlığını sürdürecek olan gayrimenkul sektörü yatırım için önemli bir fırsattır.

Tüm bu verilere bakıldığında yatırım için ev almak doğru bir tercih olabilir. Geçmiş verilere bakıldığında ev alan yatırımcılar kâr yapmış durumdalardır.

Compare listings

Karşılaştırmak
Arama
Fiyat Aralığı : -
WhatsApp
1
Merhaba. Ben gayrimenkul danışmanınız Mehmet.

Portföylerimiz hakkında detaylı bilgi vermek ve hayalinizdeki evi bulmanıza yardımcı olmak için buradayım. Dilerseniz hemen başlayalım. ☕